Oficiálné stránky obce Likavka

Ocenenia

Aktuálna teplota

9.4.2020 14:56

Aktuálna teplota:

18.4 °C

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Slovak Spanish

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 90
DNES: 1882
TÝŽDEŇ: 8170
CELKOM: 1214654

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Výber jazyka

Obsah

Separovaný zber, alebo skládka ....

Typ: Aktuality
Milí Likavčania!

Hovorí sa, že dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Moja obľúbená parafráza znie - dobrých smetí sa všade veľa zmestí.

Niektoré likavské domácnosti zrejme produkujú smeti zlé, pretože v určené dni sa do smetiakov pred domami akosi nejdú vpratať a trčia z nich von na všetky strany, alebo sa dokonca združujú na zemi vedľa nich. Zbežný pondelkový a utorkový pohľad odhaľuje príčinu. Nespratné smeti sú totiž všetko možné – plastové fľaše, sklo všetkého druhu, kartónové krabice, burina... Kdesi medzitým je ukrytý aj zmesový komunálny odpad, teda to jediné, čo do toho smetiaka naozaj patrí. Keby všetky tie plasty, fľaše a papiere mali nožičky, demonštratívne by zo smetných nádob odpochodovali a presunuli sa o nejakých sto metrov ďalej do toho správneho kontajnera, ktorý je veselo farebný a sľubuje separovanému odpadu svetlú budúcnosť. Trvalo udržateľnú a environmentálne prijateľnú, ak chceme, aby to znelo múdro a moderne. Užitočnú a rozumnú, ak to vyjadríme menej múdro, ale o to jasnejšie.

Určite si ešte mnohí pamätáte smetisko na hornom konci pod Borovinou. Kedysi skládku, kde sa oficiálne vyvážali smeti z dediny, neskôr skládku v nekonečnej likvidácii, kde sa skládkovalo trochu menej oficiálne, a nakoniec skládku rekultivovanú, teda smetisko, kde sa sypal odpad úplne neoficiálne, až kým ho nepochovala stavba diaľnice. Predstavte si, že by niekto prišiel s nápadom zriadiť niekde v našom chotári za našimi domami znova skládku odpadu. Riadenú a regionálnu, kde by sa priateľsky pomestilo veľmi veľa dobrých smetí nielen z Likavky, ale z celého dolného Liptova. Súhlasili by ste? Alebo by ste protestovali, písali petície? Vtip je v tom, že niekde tie smeti, ktoré sa nejdú pomestiť do smetiaka pred vaším domom, končia. Na skládke. Neobmedzenú kapacitu nemá ani jedna z tých, ktoré sú v prevádzke, skôr či neskôr treba hľadať nové miesta. A tie sú vždy tak trochu niekomu v chotári, za domami...

Apokalyptická vízia je jasná – jedného dňa sa všetky tie už použité, spotrebované, zbytočné a vyhodené veci vzbúria, ovládnu planétu a pochovajú celú našu civilizáciu. Kým nevymyslíme niečo prevratnejšie, ako tomu zabrániť, stále je tu možnosť naplno využiť aspoň tie farebné kontajnery v uliciach a kúsok pozemku v rohu záhrady pre kompost, nech na tej skládke končí naozaj len to, čo sa už zužitkovať nedá.

V tomto duchu apeloval na občanov aj starosta obce v poslednom čísle Likavanu. Apokalypsu, samozrejme, nespomínal. Ja áno. Berte to ako výzvu zamyslieť sa nad širšími súvislosťami. A jeden podnet mám pre vedenie obce. Osveta a upozorňovanie nikdy nebude tak úspešné ako finančná motivácia. Čo tak skúsiť pýtať viac od tých, čo majú každý týždeň preplnené koše, a menej od tých, ktorým stačí vyvážať odpad raz za dva či tri týždne? Moja domácnosť o troch až piatich členoch, ktorá tiež produkuje odpad v duchu dnešnej modernej doby, často zabúda vyložiť smetiak na ulicu v deň vývozu. Napriek tomu nie je nikdy plný. Žeby dobré smeti? Nie. Separujeme. Všetko, čo sa separovať dá, ale iba to, čo sa separovať má. Až také náročné to nie je.

K šťastiu nám chýba už len likavský kontajner na tetrapaky a spravodlivý systém poplatkov.

Mária Zuskinová


Príloha

Vytvorené: 17. 2. 2016
Posledná aktualizácia: 12. 11. 2016 07:14
Autor: Správca Webu