Oficiálné stránky obce Likavka

Aktuálna teplota

30.11.2020 08:39

Aktuálna teplota:

-2.2 °C

Triedenie odpadu

envi-pack     Mobilná aplikácia GREEN DAILY  

Green Daily informuje užívateľa ako sa triedi odpad v jeho meste. Keďže systém triedenia bežného odpadu nie je na Slovensku jednotný, aplikácia ho naviguje, do akej farby koša patrí v jeho meste napr. plechovka. Okrem toho mu ponúkne možnosti, kde je najbližšie miesto na odovzdanie špecifického odpadu ako sú napr. lieky, elektroodpad či stavebný odpad.

Link: Green Daily


Kam vyhodiť? Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. Na stránke https://smeti.sme.sk/ stačí vyplniť názov výrobku/produktu...

 

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Slovak Spanish

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 14
DNES: 365
TÝŽDEŇ: 365
CELKOM: 1431265

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Výber jazyka

Obsah

Exkurzia v STEEL parku Košice.

Typ: Oznamy školy
Dňa 15.10 2015 sa žiaci 6. a 7.ročníka našej školy zúčastnili exkurzie v zábavnom technickom Steel parku v Košiciach, ktorá bola zameraná na rozvoj technického myslenia žiakov a podporu vyučovania technických predmetov na našej škole.


Steel park, alebo inak kreatívna fabrika vznikla v spolupráci Slovenskej akadémie vied, U.S. Steel v Košiciach , Technickej Univerzity a Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach. Návštevníci majú k dispozícií viac ako 50 technických exponátov , ktoré si môžu aktívne vyskúšať. Pôvodným zámerom organizátorov bolo ukázať ľuďom, ako vzniká železo a celú jeho púť až po finálne výrobky. Neskôr sa celý projekt začal zameriavať na praktickú ukážku fungovania vecí okolo nás.


Prvým veľkým zážitkom pre našich žiakov bola cesta vlakom do Košíc. Samozrejme aj cesta naspäť. Cestou si žiaci zopakovali niečo z geografie, niečo z konverzácie a pár kapitol zo slušného správania sa na verejnosti.

V Steel parku mali naši žiaci možnosť vidieť príbeh ocele – spôsob ako sa vyrába oceľ, ale aj to akým spôsobom sa využíva v bežnom živote. Obdivovali sme hydraulické zariadenia, pomocou ktorých si mohli žiaci vylisovať vlastné autíčko, videli kus železa, ktorý vznikne, keď život auta skončil. O lietadlách sme sa dozvedeli v  3 D kine, kde sme občas nevedeli, či sa lietadlo rúti priamo na nás a chytali sme včely , ktoré vyletovali priamo z plátna.

Asi najviac nás zaujali pokusy s tekutým dusíkom, vďaka ktorému sme mali možnosť vidieť a pochopiť základné vlastnosti supravodivých materiálov a ich využitie v magnetizme. Zaujal nás levitujúci vlak a mnohí zisťovali ako objednať tekutý dusík priamo do nášho laboratória.

Okrem iného sme vďaka vlastnej hmotnosti cestovali do stredu Zeme, kde sme videli zloženie jednotlivých zemských vrstiev, pohybovali sme sa vo výťahu, ktorý neťahal motor , ale naše vlastné ruky.

Pri počítačoch a robotoch zaujal žiakov robot, ktorý snímal biometriu tváre a potom odhadoval našu náladu, zahrali sme sa robotický futbal a videli sme ako vyzerajú niektoré veci v elektrónovom mikroskope, pretože na škole taký nemáme. Tiež sme si odmerali tep pred a po cvičení a niektorí si odmerali silu a účinnosť svojich myšlienok.
Exponátov, ktoré našich žiakov zaujali bolo strašne veľa. Čo nám však chýbalo, to bol čas. Tak to býva, keď nás niečo zaujme.

Z exkurzie odchádzali spokojní nielen žiaci, lebo spoznali fyziku , chémiu a techniku z tej zaujímavej strany a urobili si deň voľna zo školy, ale aj učitelia, lebo zistili, že mnohí žiaci majú skutočne veľa vedomostí o ktorých učitelia ani netušili.

Mgr.*Baloghová,Mgr.Stanická,Mgr.Strnisková


Prílohy

Vytvorené: 27. 10. 2015
Posledná aktualizácia: 11. 7. 2016 08:44
Autor: Správca Webu