Oficiálné stránky obce Likavka

Ocenenia

pečať rozvoja

Aktuálna teplota

20.10.2019 18:10

Aktuálna teplota:

14.6 °C

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Slovak Spanish

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 1
DNES: 282
TÝŽDEŇ: 2362
CELKOM: 1075106

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Výber jazyka

Obsah

,, Ľubochňa a jej krásy, alebo ako sme sa inak učili“

Typ: Oznamy školy
Koncom októbra, dňa 21.10., jeden slnečný utorok sa žiaci ôsmeho a deviateho ročníka ZŠ s MŠ Likavka pod vedením p. učiteľky Stanickej zúčastnili exkurzie do blízkej dediny Ľubochňa.

Naše rezké kroky smerovali k Ľubochnianskemu náučnému chodníku, ktorého jednotlivé náučné zastavenia o Fatranskom sedle boli pre nás inšpiráciu na cestu vpred.

Našou zástavkou sa stala historická vodná elektráreň, o ktorej histórii i význame nás informoval p. Lopeň. Prevádzku danej elektrárne spustili 9.júna 1904, pričom hydroelektráreň bola postavená súbežne s elektrifikovanou lesnou železnicou na dolnom toku riečky Ľubochnianka. Elektrifikácia bola v tom čase v Európe ešte len v začiatkoch a elektrická úzkokoľajná železnica bola jedinečná európska rarita. V elektrárni si naši žiaci mohli poobzerať generátor, dve veľké Faracisiho turbíny, ktoré boli vyrobené v Budapešti. Hovorí sa, že pred ľubochnianskymi turbínami s obdivom zastal i tvorca moderných turbín profesor Kaplan so svojimi žiakmi, pri návšteve elektrárne. Elektráreň v roku 1964 odstavili. Po takmer 30 rokoch sa pán Bobák so svojou spoločnosťou pustil do jej rekonštrukcie a tak sa v roku 1993 jej turbíny opäť rozkrútili. Dnes hydroelektráreň vyrába elektrický prúd, ktorý dodáva do verejnej siete. Aby naši žiaci videli odkiaľ priteká voda, ktorá turbíny poháňa, vybrali sa do hornej časti elektrárne, kde si mohli pozrieť prívodný kanál a nádrž. Žiaci nadšení a naplnení vedomosťami sledovali každú časť elektrárne, kládli podnetné otázky následne cestou späť spoznávali úžasnú faunu a flóru tejto oblasti. Čo viac dodať? Ukážme našim deťom krásu okolia, naučme ich vážiť si nielen prírodu, ale aj prácu človeka, pomôžme im na ceste bádania a spoznávania hodnôt spoločnosti- veď oni sú našou budúcnosťou.

Monika Brtková


Príloha

Vytvorené: 27. 10. 2014
Posledná aktualizácia: 11. 7. 2016 08:44
Autor: Správca Webu