Oficiálné stránky obce Likavka

Aktuálna teplota

7.12.2022 19:03

Aktuálna teplota:

0.5 °C

Hra o obci Likavka

hra o obciZahrajte si hru o obci Likavka. Čakajú Vás v nej štyri otázky. Tie musíte zodpovedať, aby ste vedeli vyriešiť záverečnú úlohu (Návod je aj v samotnej hre). Odpovede nájdete aj  na obecnej stránke www.likavka.sk. Otázky sa týkajú histórie obce. Hra sa spustí po načítaní zobrazeného QR kódu.  Prajeme Vám príjemnú zábavnú.

qr kod hra o obci

Triedenie odpadu

envi-pack     Mobilná aplikácia GREEN DAILY  

Green Daily informuje užívateľa ako sa triedi odpad v jeho meste. Keďže systém triedenia bežného odpadu nie je na Slovensku jednotný, aplikácia ho naviguje, do akej farby koša patrí v jeho meste napr. plechovka. Okrem toho mu ponúkne možnosti, kde je najbližšie miesto na odovzdanie špecifického odpadu ako sú napr. lieky, elektroodpad či stavebný odpad.

Link: Green Daily


Kam vyhodiť? Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. Na stránke https://smeti.sme.sk/ stačí vyplniť názov výrobku/produktu...

 

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Slovak Spanish

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:5
DNES:2206
TÝŽDEŇ:7059
CELKOM:2041116

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Výber jazyka

Obsah

Máj máj, máj, zelený.....

Typ: Oznamy školy | Kultúra | Aktuality
Kultúrne bohatstvo našej obce v sebe nesie veľa prvkov, ktoré sú už len fragmentom ukážky spôsobu života, aký viedli naši predkovia. Aby sa tieto vzácne čriepky uchovali aj pre budúce generácie, obecný úrad v spolupráci so ZŠ s MŠ usporiadali v školskom areáli a pred obecným úradom tradičné sadenie májov v piatok 29. apríla 2016.

Deti materskej školy a detského folklórneho súboru pri základnej škole sa predstavili pásmom piesní, tancov a zvykoslovím typickým pre našu obec. Akcia mala medzi účinkujúcimi a divákmi pozitívny ohlas, čo vytvára predpoklad usporadúvania tejto akcie každý rok.Ďakujem pani učiteľkám Soni Baranovej, Ľubke Kočibálovej a Bibke Peniakovej za pekne pripravené pásmo.

Dnes sa sadí tento symbol života symbolicky uprostred námestia v obci, aby nám pripomenul dávne tradície predkov. Stavanie májov sa časom ustálilo do troch podôb. Staval ho mládenec dievčaťu, o ktoré mal vážny záujem. Ďalej máje stavali mládenci všetkým dievčatám, ktoré dovŕšili podľa miestneho zvyku vek dospelosti, alebo sa máje stavali všetkým dievčatám. Ak však mala dievčina svojho mládenca, jej máj sa odlišoval od ostatných ozdobou.

Postavením mája, týmto verejným „vyznaním lásky“, sa mládenec uchádzal o priazeň dievčaťa, alebo potvrdzoval už existujúci vzťah. Toto vyznanie dostávala tá, ktorá mala milého, alebo tá, ktorú si chcel mládenec získať. Preto boli dievčatá týmto pekným ocenením priam posadnuté. Celú noc „za firhančekom“ čakali, či ich milovaný postaví máj. Príde? Nepríde? Veď nech len skúsi neprísť a nepostaviť máj. A tak mládenci okolo polnoci viazali k plotom tie najkrajšie, jarou voňajúce máje. Máj sa stal symbolom vážneho záujmu o dievča a ako symbol lásky bol vystavený celý mesiac.

Aby nebolo ľútosti pre ostatné dievčatá či chlapcov, ktorí sa ešte nezaľúbili, stavali mládenci ako spoločný dar pre všetky slobodné dievčatá máj uprostred dediny.


Prílohy

Vytvorené: 30. 4. 2016
Posledná aktualizácia: 11. 7. 2016 08:44
Autor: Správca Webu