Oficiálné stránky obce Likavka

Ocenenia

pečať rozvoja

Aktuálna teplota

20.10.2019 19:17

Aktuálna teplota:

14.6 °C

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Slovak Spanish

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 2
DNES: 305
TÝŽDEŇ: 2385
CELKOM: 1075129

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Výber jazyka

Obsah

Naši starkí v školskom klube detí

Typ: Oznamy školy | Aktuality
Jeseň je úžasné obdobie. Je plné farieb a plodov, ktoré vznikli vďaka práci počas jari a leta. V tomto období už tradične, priam symbolicky slávime Mesiac úcty k starším. Aj oni sa nachádzajú v jeseni svojho života a my ostatní sa im práve teraz, viac ako inokedy, snažíme poďakovať za plody ich života.

Ich bezstarostné detstvo, aj keď nebolo vždy bohaté a žičlivé, predsa len bolo krásne. To vystriedalo detstvo ich detí. Úzkosť a trápenia z detskej slzičky striedalo teplo a odovzdanosť detskej dlane. V tomto čase sa v mysli roja spomienky na všetko. Aj v našom školskom klube sme sa snažili našim starým rodičom preniesť sa na krídlach času späť do čias, keď boli ešte deťmi alebo mládežníkmi a s veľkým záujmom počúvali rozprávania svojich starých rodičov o zvykoch, ktoré boli nerozlučne späté so životom na dedine.

Pondelok 26. októbra bol pre družinárov veľkým dňom. Pripravovali sa naň dlho.
Nacvičovali program, vyrábali dekorácie a darčeky pre svojich starkých. Tých sa zišlo v ten deň v našom klube neúrekom, bolo ich tam takmer stovka a väčšina z nich prišla so sladkým podarúnkom pre naše deti, presne tak, ako to chodí aj v ozajstných rodinách. Pri príchode ich naše deti privítali malým darčekom. Potom nasledoval kultúrny program. Venovali sme sa v ňom práve zvykom v jesennom ročnom období – v čase od druhej polovice októbra, keď sa začínalo obdobie priadok až do Lucie. Štvrtáci celý program sprevádzali predstavovaním jednotlivých sviatkov a zvykov, ktoré boli s týmito sviatkami spojené. Ostatné deti si zahrali ako účastníci priadok, regrúti, ktorých odviedli na svätú Katarínu, liali olovo a triasli ploty na Ondreja, vymetali kúty a sadili čerešňovú halúzku na Barboru, privítali Mikuláša a čarovali na Luciu. Celé toto pásmo bolo popretkávané ľudovým spevom, básňami a tancom. Podľa reakcií našich hostí, títo sa výborne zabávali. Počas spevu piesne Na tú svätú Katarínu sa mnohí k deťom aj pridali. Spontánne sa smiali a povzbudzovali deti potleskom. Nakoniec si deti vyskúšali svojich starých rodičov zo znalosti regionálnych nárečových a archaických výrazov. Napokon sa naše deti premenili na výborných hostiteľov a ponúkli návštevu pripraveným pohostením.

Stretnutie dvoch generácií starých rodičov a ich vnúčat v našom školskom klube má už trojročnú tradíciu. Rok čo rok k nám zavíta viac starých rodičov, ktorí sa v našom zariadení cítia príjemne, tak ako aj ich vnúčatá, o čom svedčí každoročný prírastok detí navštevujúcich ŠKD. Chcú si vychutnať pocit hrdosti. Sme ako jedna veľká rodina, ktorá je pyšná na čo aj malý úspech každého jej člena.

Miroslava Štarová
vychovávateľka SKD


Prílohy

Vytvorené: 5. 11. 2015
Posledná aktualizácia: 11. 7. 2016 08:44
Autor: Správca Webu