Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:6
DNES:1820
TÝŽDEŇ:0
CELKOM:2254790
Zahrajte si hru o obci Likavka. Čakajú Vás v nej štyri otázky. Tie musíte zodpovedať, aby ste vedeli vyriešiť záverečnú úlohu (Návod je aj v samotnej hre). Odpovede nájdete aj na obecnej stránke www.likavka.sk. Otázky sa týkajú histórie obce. Hra sa spustí po načítaní zobrazeného QR kódu. Prajeme Vám príjemnú zábavnú.
Green Daily informuje užívateľa ako sa triedi odpad v jeho meste. Keďže systém triedenia bežného odpadu nie je na Slovensku jednotný, aplikácia ho naviguje, do akej farby koša patrí v jeho meste napr. plechovka. Okrem toho mu ponúkne možnosti, kde je najbližšie miesto na odovzdanie špecifického odpadu ako sú napr. lieky, elektroodpad či stavebný odpad.
Link: Green Daily
Kam vyhodiť? Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. Na stránke https://smeti.sme.sk/ stačí vyplniť názov výrobku/produktu...
Návštevnosť:
ONLINE:6
DNES:1820
TÝŽDEŇ:0
CELKOM:2254790
Štefan Jánovčík (*1857-1933) | Ľudovít Šefčík (*1914-1977) | Imrich Zahuranec (*1937-2010) |
Jozef Ďaďo (*1884-1948) | Peter Fidermak (*1947) | Štefan Tuka (*1969) |
Jozef Skurčák (*1958) | Pavol Ondrík (*1969) |
Počas existencie farnosti sa v Likavke vystriedalo niekoľko duchovných správcov. Prvým likavským farárom sa pri vzniku farnosti stal vysokodôstojný pán Štefan Jánovčík (*20. septembra 1857; + 1. mája 1933), rodák z Okoličného, ktorý vo farnosti pôsobil od 24. júna 1884. O jeho vysokom duchovnom i cirkevnom živote svedčí aj tá skutočnosť, že mu otec biskup zveril zriadenie farnosti. Z dejín sa dozvedáme, že patril medzi osobnosti diecézneho kléru. Zároveň patril medzi významné osobnosti duchovného života na Slovensku, nakoľko bol aj cirkevným hudobným skladateľom. Je autorom dvanástich znotovaných i nenotovaných cirkevných spevníkov, ktoré vyšli v mnohých vydaniach. Jeho meno sa objavuje i v dodnes spievanom Jednotnom katolíckom spevníku 106 a veriaci ľud spieval jeho piesne prevzaté a upravené Mikulášom Schneiderom-Trnavským. Naša obec si poctila svojho prvého farára a slovenského cirkevného dejateľa tým, že ulica okolo kostola i počas totality až dodnes nesie jeho meno.
V roku 1922 prichádza do farnosti ako kaplán dôstojný pán Jozef Ďaďo (*17. decembra 1884; + 29. októbra 1948), rodák z Dolnej Lehoty, ktorý sa neskôr stáva likavským farárom. Bol redaktorom a vydavateľom v tlačiarni Lev v Ružomberku. Veľmi mu záležalo na duchovnom i intelektuálnom raste veriacich, ktorých životy usmerňoval na ceste spásy. Mal dar rozpoznať schopnosti a talenty mladých ľudí a nejedného rodiča presvedčil, aby svoje dieťa dali študovať do škôl. Niektorých chudobnejších aj sám podporoval. Jeho citlivému prístupu vďačí za svoje povolanie mnoho rehoľných duchovných povolaní v našej farnosti. Aj jemu záležalo na slávení liturgie v našej farnosti ako i na vonkajšom prejave zo strany cirkevného spevu, nakoľko sa uvádzal do praxe nový Jednotný katolícky spevník, ktorý vyšiel v roku 1936. Na nedeľných popoludňajších pobožnostiach poveril učením kancionálových spevov mladého a schopného študenta Kornela Brtku, ktorý sa neskôr stal kňazom a až do jeho smrti v roku 2003 žil na dôchodku v našej farnosti.
Kaplánom a neskôr aj farárom po veľadôstojnom pánovi farárovi Jozefovi Ďaďovi sa stal oravský rodák pochádzajúci z Podbieľa, veľadôstojný pán Ľudovít Šefčík (*21. novembra 1914; + 1. septembra 1977), ktorý spravoval veriaci ľud v Likavke počas najväčšieho počtu obyvateľov v histórii farnosti. V tom čase bolo v likavskej farnosti okolo 5000 obyvateľov s niekoľkými rodinami evanjelikov. Aj pán farár Šefčík mal popri širokej a vyčerpávajúcej pastoračnej činnosti hlboký záujem o dôstojné liturgické slávenie, ako i o duchovný a liturgický spev. Známy je aj jeho vzťah k umeleckým hodnotám.
Veľmi obľúbeným najmä u mládeži bol dôstojný pán Peter Fidermak (*27. júna 1947), ktorý bol v Likavke kaplánom od roku 1974. V histórii farnosti bol vôbec prvým mladým kňazom, ktorý si svojím mladíckym nadšením a najmä športovými a pastoračnými aktivitami získal srdcia farníkov. Nezabudnuteľným v srdciach veriacich zostáva jeho synovský a úctivý vzťah k svojmu principálovi a farárovi Ľudovítovi Šefčíkovi, ktorý mu tento vzťah opätoval dôverou a láskou. V súčasnosti dôstojný pán Peter Fidermak pôsobí ako riaditeľ katolíckej charity pre misijné územia v Rusku.
V roku 1976 vystriedal dôstojného pána kaplána Fidermaka vysokodôstojný pán Imrich Zahuranec (*24. mája 1937), ktorý sa krátko na to stal likavským farárom a neskôr aj dekanom liptovského dekanátu. Je to ďalšia veľká osobnosť liturgického života vo farnosti, v diecéze i na Slovensku. Diecézny biskup ho poveril úlohami v Diecéznej liturgickej komisii a tiež mal zverené úlohy v celoslovenskej inštitúcii Spolku svätého Vojtecha. Práve pán dekan Zahuranec začal v našej farnosti uskutočňovať obnovu liturgie v duchu Druhého vatikánskeho koncilu. Tomu zodpovedala aj generálna oprava a úprava liturgického priestoru kostola v roku 1977. Táto sa uskutočnila aj napriek tomu, že totalitný režim jej robil nemalé prekážky. Zakúpil sa aj nový dvojmanuálový organ značky Rieger-Kloss z finančných prostriedkov, ktoré boli zozbierané na nový kostol, ale po prevrate sa jeho stavba už neuskutočnila. Dôstojný pán Zahuranec postupne zavádzal liturgické úpravy vychádzajúc z dokumentov a priania pokoncilovej Cirkvi, ako napríklad rôzne liturgické služby. Už v tomto totalitnom čase nebola zriedkavosťou služba lektorov, žalmistov alebo prinášanie obetných darov, čím v našej farnosti prispieval k činnej účasti veriacich. Veľmi mu záležalo na dôstojných obradoch a vysluhovaní sviatostí v duchu pokoncilovej liturgie. Záležalo mu aj na aktívnej účasti veriacich pri liturgickom speve, dokonca i osobne učil mnohé spevy. Významná bola i jeho pastoračná starostlivosť o deti a mládež v rámci možností totalitného režimu. Ako stredoškolský profesor matematiky a fyziky sa venoval aj študentom a mnohých s láskou doučoval. Po prevrate organizoval mnohé púte, slávil sväté omše za účasti detí a horlivo vyučoval náboženstvo v škole. Neskôr prednášal liturgiku na Teologickom inštitúte Cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Spišskej Kapitule.
5. júla 1994, na slávnosť svätého Cyrila a Metoda, našich vierozvestov, pri bohoslužbe odovzdal vsdp. Imrich Zahuranec duchovnú správu farnosti novému duchovnému otcovi Štefanovi Tukovi (*4. januára 1969), aby pokračoval v budovaní Božieho kráľovstva v srdciach veriacich Likavčanov. Aj vdp. Štefan Tuka, rodák z Nižnej, nadviazal na bohaté duchovné a liturgické dedičstvo svojich predchodcov a pokračuje v ich započatom diele duchovnej i liturgickej obnovy, prihliadajúc na duchovné potreby veriacich a doby.
Kňazi, likavskí rodáci:
"Lepšia obec" je aplikácia pre mestá a obce, ktoré chcú byť smart.
MAPA: © Vydavateľstvo CBS
www.malovanemapy.sk