Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:16
DNES:2101
TÝŽDEŇ:11915
CELKOM:2422033
Zahrajte si hru o obci Likavka. Čakajú Vás v nej štyri otázky. Tie musíte zodpovedať, aby ste vedeli vyriešiť záverečnú úlohu (Návod je aj v samotnej hre). Odpovede nájdete aj na obecnej stránke www.likavka.sk. Otázky sa týkajú histórie obce. Hra sa spustí po načítaní zobrazeného QR kódu. Prajeme Vám príjemnú zábavnú.
Green Daily informuje užívateľa ako sa triedi odpad v jeho meste. Keďže systém triedenia bežného odpadu nie je na Slovensku jednotný, aplikácia ho naviguje, do akej farby koša patrí v jeho meste napr. plechovka. Okrem toho mu ponúkne možnosti, kde je najbližšie miesto na odovzdanie špecifického odpadu ako sú napr. lieky, elektroodpad či stavebný odpad.
Link: Green Daily
Kam vyhodiť? Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. Na stránke https://smeti.sme.sk/ stačí vyplniť názov výrobku/produktu...
Návštevnosť:
ONLINE:16
DNES:2101
TÝŽDEŇ:11915
CELKOM:2422033
Detský folklórny súbor Likava má v Likavke dlhú tradíciu. Vďaka tomu, že viacerí Likavčania boli členmi folklórneho súboru Liptov v Ružomberku, detský folklórny súbor bol v dobrých rukách choreografov, ako sú Katarína Bartánusová, Maroš Dubovec, Jozef Haluška, Jozef Nemček, Janka Skočíková, Adela Kudličková, Martin Uličný a iní.
Detský folklórny súbor Likava bol založený už v roku 1963 a jeho prvým vedúcim bol p. Žingor. Pod jeho vedením vystupovali prevažne žiaci z 8. - 9. tried. Prostredníctvom temperamentných tancov so spoločným spevom chlapcov i dievčat si získali veľký úspech a potlesk všade, kde vystupovali. Hudobný doprovod na akordeóne im robil samotný p. Žingor.
V školskom roku 1965 - 66 prišiel na ZŠ v Likavke učiť Ivan Pišek. Po odchode p. Žingora sa ujal detského folklórneho súboru. V tomto školskom roku bol zvolený i názov Likava. Keďže zo základnej školy odišli i starí tanečníci, Ivan Pišek musel začínať s novými žiakmi. S týmito ťažkosťami sa ale rýchlo vysporiadali a čoskoro začali nacvičovať i nové tance, ako napr. Palicový' tanec, Valašský tanec, polhodinový program s názvom Nedeľa na dedine, Zbojnícky tanec, tanec Šuchom z Važca, Sadenie májov, Východoslovenské karičky a mnoho iných. Hudobný doprovod tvorili zväčša akordeonisti, ktorí sa často menili. Až v roku 1969 ich vystriedala ľudová hudba.
Program detského folklórneho súboru Likava pozostával z tanečnej, speváckej a hudobnej zložky. Členovia súboru nechýbali na žiadnej akcii, ktorá sa konala v dedine alebo v blízkom okolí. Na okresných prehliadkach sa umiestňovali na výborných miestach. V roku 1970 si tancami Sadenie májov a Zbojníckym tancom zabezpečili i účasť na celoslovenskom festivale detských folklórnych súborov v Prešove. Tu tanec Sadenie májov natočila i Čsl. televízia. Svoje umenie predviedli aj v Bratislave, Brezne, Hlučíne, vystupovali v televízii i v rozhlase. Najväčším zadosťučinením bol veľký potlesk, ktorý získavali na svojich vystúpeniach.
Detský folklórny súbor Likava pracuje až do dnešného dňa. Pracuje pod kultúrnym strediskom obce Likavka a jeho členmi sú väčšinou žiaci základnej školy vo veku od 8 - 14 rokov. Na nácvikoch sa stretávajú každý pondelok a stredu v sále kultúrneho domu. Terajšími vedúcimi sú Adela Kudličková a Janka Skočíková. Svojím programom obohacujú kultprne podujatia v Likavke a okolí a pravidelne sa zúčastňujú i Detského folklórneho festivalu pod hradom Likava, ktorý sa každoročne koná práve v Likavke. Hudobný doprovod im robí ľudová hudba folklórneho súboru Liptov z Ružomberka.
"Lepšia obec" je aplikácia pre mestá a obce, ktoré chcú byť smart.
MAPA: © Vydavateľstvo CBS
www.malovanemapy.sk